Remington Industries SJOOW1003-10
Part No.:
SJOOW1003-10
Manufacturer:
Remington Industries
Category:
Multiple Conductor Cables
Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSJOOW1003-10.pdf
Description:
PORTABLE CORD 3CON 10AWG BLK 10'
Manufacturer:
Remington Industries
Series:
SJOOW
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Cable Type:
Portable Cord
Number of Conductors:
3
Wire Gauge:
10 AWG
Conductor Strand:
104/30
Conductor Material:
Copper, Bare
Jacket (Insulation) Material:
Chlorinated Polyethylene (CPE)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.580" (14.73mm)
Shield Type:
Length:
10.00' (3.05m)
Jacket Color:
Black
Ratings:
UL Style SJOOW
Features:
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, UV Resistant, Water Resistant
Voltage:
300 V
Operating Temperature:
90°C
Usage:
Portable Power Tools and Equipment
Jacket (Insulation) Thickness:
0.0450" (1.143mm)
Conductor Insulation:
Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM)
Size / Dimension:
Datasheet:
1. How to order SJOOW1003-10 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SJOOW1003-10 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SJOOW1003-10?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SJOOW1003-10.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SJOOW1003-10 SJOOW1003-25 SJOOW1003-50 SJOOW1003-100 SJOOW1003-250
Part Number SJOOW1003-10 SJOOW1003-25 SJOOW1003-50 SJOOW1003-100 SJOOW1003-250
Series SJOOW SJOOW SJOOW SJOOW SJOOW
Packaging Box Box Box Box Box
Product Status Active Active Active Active Active
Cable Type Portable Cord Portable Cord Portable Cord Portable Cord Portable Cord
Number of Conductors 3 3 3 3 3
Wire Gauge 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG 10 AWG
Conductor Strand 104/30 104/30 104/30 104/30 104/30
Conductor Material Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare Copper, Bare
Jacket (Insulation) Diameter 0.580" (14.73mm) 0.580" (14.73mm) 0.580" (14.73mm) 0.580" (14.73mm) 0.580" (14.73mm)
Shield Type - - - - -
Length 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m) 10.00' (3.05m)
Jacket Color Black Black Black Black Black
Ratings UL Style SJOOW UL Style SJOOW UL Style SJOOW UL Style SJOOW UL Style SJOOW
Voltage 300 V 300 V 300 V 300 V 300 V
Operating Temperature 90°C 90°C 90°C 90°C 90°C
Jacket (Insulation) Thickness 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm) 0.0450" (1.143mm)