Vishay Siliconix SIHP068N60EF-GE3
Part No.:
SIHP068N60EF-GE3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSIHP068N60EF-GE3.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 41A TO220AB
Manufacturer:
Vishay Siliconix
Series:
EF
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
FET Type:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
68mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
77 nC @ 10 V
Vgs (Max):
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
2628 pF @ 100 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
250W (Tc)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
TO-220AB
Datasheet:
1. How to order SIHP068N60EF-GE3 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SIHP068N60EF-GE3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SIHP068N60EF-GE3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SIHP068N60EF-GE3
Part Number SIHP068N60EF-GE3
Manufacturer Vishay Siliconix
Series EF
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 41A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 68mOhm @ 16A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 77 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2628 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)