SDT8A120P5Q-7D.pdf
SDT8A120P5Q-7D.pdf
| Image |  |
| Part Number | SDT8A120P5Q-7 | SDT8A120P5Q-7D |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Package/Case | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Obsolete | Obsolete |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 120 V | 120 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A | 8A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 840 mV @ 8 A | 840 mV @ 8 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 120 V | 300 µA @ 120 V |
| Capacitance @ Vr, F | - | - |
| Grade | Automotive | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerDI™ 5 | PowerDI™ 5 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | -55°C ~ 150°C |