Diodes Incorporated SDT4U40EP3-7B
Part No.:
SDT4U40EP3-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudSDT4U40EP3-7B.pdf
Description:
DIODE SCHOTT 40V 4A X3-TSN1608-2
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 4 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
295pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package:
X3-TSN1608-2
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Datasheet:
1. How to order SDT4U40EP3-7B on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDT4U40EP3-7B price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDT4U40EP3-7B?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT4U40EP3-7B.
Image SDT4U40EP3-7B
Part Number SDT4U40EP3-7B
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 4 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F 295pF @ 4V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package X3-TSN1608-2
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C