Diodes Incorporated SDT40A100VCT
Part No.:
SDT40A100VCT
Package:
TO-220-3
Description:
DIODE ARR SCHOT 100V 20A TO2203
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
680 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
180 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
1. How to order SDT40A100VCT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDT40A100VCT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDT40A100VCT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDT40A100VCT.
Image SDT40A100VCT
Part Number SDT40A100VCT
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Obsolete
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 180 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C