Diodes Incorporated SDM2L40P1-7
Part No.:
SDM2L40P1-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
POWERDI®123
Datasheet:
Chuangxin CloudSDM2L40P1-7.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PWRDI123
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
Package/Case:
POWERDI®123
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 2 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F:
63pF @ 10V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
Datasheet:
Chuangxin CloudSDM2L40P1-7.pdf
1. How to order SDM2L40P1-7 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SDM2L40P1-7 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SDM2L40P1-7?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDM2L40P1-7.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SDM2L40P1-7
Part Number SDM2L40P1-7
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
Package/Case POWERDI®123
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Current - Average Rectified (Io) 2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 500 mV @ 2 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F 63pF @ 10V, 1MHz