Diodes Incorporated SBR8U300P5-13
Part No.:
SBR8U300P5-13
Category:
Single Diodes
Package:
PowerDI™ 5
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR8U300P5-13.pdf
Description:
DIODE SBR 300V 8A POWERDI5
Package/Case:
PowerDI™ 5
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
300 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 8 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F:
30pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Datasheet:
1. How to order SBR8U300P5-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR8U300P5-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR8U300P5-13?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR8U300P5-13.
Image SBR8U300P5-13
Part Number SBR8U300P5-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SBR®
Package/Case PowerDI™ 5
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
Current - Average Rectified (Io) 8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 8 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 300 V
Capacitance @ Vr, F 30pF @ 4V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI™ 5
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C