Diodes Incorporated SBR40U200CT
Part No.:
SBR40U200CT
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR40U200CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 200V 20A TO220-3
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
890 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR40U200CT.pdf
1. How to order SBR40U200CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR40U200CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR40U200CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR40U200CT.
Image SBR40U200CTBQ-13 SBR40U200CTB-13 SBR40U200CTB SBR40U200CT
Part Number SBR40U200CTBQ-13 SBR40U200CTB-13 SBR40U200CTB SBR40U200CT
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 20 A 890 mV @ 20 A 890 mV @ 20 A 890 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 50 ns 50 ns 50 ns 50 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 200 V 200 µA @ 200 V 200 µA @ 200 V 200 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C