Diodes Incorporated SBR30A50CT
Part No.:
SBR30A50CT
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR30A50CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 50V 15A TO-220-3
Package/Case:
TO-220-3
Product Status:
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 15 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 150°C
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR30A50CT.pdf
1. How to order SBR30A50CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR30A50CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR30A50CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR30A50CT.
7.How to contact us to get technical supports, such as SBR30A50CT pin diagram, SBR30A50CT datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR30A50CT SBR30A50CTFP
Part Number SBR30A50CT SBR30A50CTFP
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V 50 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 15 A 550 mV @ 15 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 50 V 500 µA @ 50 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C