SBR2U30SA-13.pdf
SBR2U30SA-13.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR2U30SA-13.
| Image |  |
| Part Number | SBR2U30SA-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® |
| Package/Case | DO-214AC, SMA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 400 mV @ 2 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SMA |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |