Diodes Incorporated SBR20U50SLP-13
Part No.:
SBR20U50SLP-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Single Diodes
Package:
8-PowerTDFN
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20U50SLP-13.pdf
Description:
DIODE SBR 50V 20A POWERDI5060-8
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
8-PowerTDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
520 mV @ 20 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
57 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 40V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
PowerDI5060-8
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C
Datasheet:
1. How to order SBR20U50SLP-13 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20U50SLP-13 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20U50SLP-13?
Image SBR20U50SLP-13
Part Number SBR20U50SLP-13
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SBR®
Package/Case 8-PowerTDFN
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 50 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 20 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 57 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F 400pF @ 40V, 1MHz
Grade -
Qualification -
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C