Diodes Incorporated SBR20E100CT
Part No.:
SBR20E100CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20E100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 100V 10A TO220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
790 mV @ 10 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
90 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20E100CT.pdf
1. How to order SBR20E100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20E100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20E100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20E100CT.
Image SBR20E100CT
Part Number SBR20E100CT
Manufacturer Diodes Incorporated
Series SBR®
Package/Case TO-220-3
Packaging Tube
Product Status Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 790 mV @ 10 A
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) -
Current - Reverse Leakage @ Vr 90 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C