SBR20A60CTFP.pdf
SBR20A60CTFP.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20A60CTFP.
| Image |  |
| Part Number | SBR20A60CTFP |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® |
| Package/Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 10A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 650 mV @ 10 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 60 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |