Diodes Incorporated SBR20A200CT
Part No.:
SBR20A200CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20A200CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 200V 10A TO220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
860 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20A200CT.pdf
1. How to order SBR20A200CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20A200CT price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20A200CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20A200CT.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SBR20A200CTB-13 SBR20A200CTFP SBR20A200CTB SBR20A200CT
Part Number SBR20A200CTB-13 SBR20A200CTFP SBR20A200CTB SBR20A200CT
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series SBR® SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active Active
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 10 A 860 mV @ 10 A 860 mV @ 10 A 860 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 30 ns 30 ns 30 ns 30 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C