Diodes Incorporated SBR20150CTFP
Part No.:
SBR20150CTFP
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR20150CTFP.pdf
Description:
DIODE ARR SBR 150V 10A ITO220AB
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
880 mV @ 10 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
ITO-220AB
Datasheet:
1. How to order SBR20150CTFP on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR20150CTFP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR20150CTFP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR20150CTFP.
Image SBR20150CTFP SBR20150CTFP-JT
Part Number SBR20150CTFP SBR20150CTFP-JT
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Packaging Tube Tube
Product Status Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 10 A 880 mV @ 10 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 150 V 100 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C