| Image |  |
| Part Number | SBR15U50SP5Q-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® |
| Package/Case | PowerDI™ 5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520 mV @ 15 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 µA @ 50 V |
| Capacitance @ Vr, F | 400pF @ 25V |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerDI™ 5 |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |