SBR15U30SP5Q-13.pdf
SBR15U30SP5Q-13.pdf
| Image |  |
| Part Number | SBR15U30SP5Q-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Series | SBR® |
| Package/Case | PowerDI™ 5 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Technology | Super Barrier |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 490 mV @ 15 A |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 30 V |
| Capacitance @ Vr, F | 400pF @ 30V, 1MHz |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | PowerDI™ 5 |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |