Diodes Incorporated SBR10U100CT
Part No.:
SBR10U100CT
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR10U100CT.pdf
Description:
DIODE ARRAY SBR 100V 5A TO-220-3
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Series:
SBR®
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Tube
Technology:
Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
670 mV @ 5 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Datasheet:
Chuangxin CloudSBR10U100CT.pdf
1. How to order SBR10U100CT on Chuangxin Cloud?
3. Are the SBR10U100CT price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SBR10U100CT?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SBR10U100CT.
Image SBR10U100CTFP SBR10U100CT SBR10U100CTFP-JT
Part Number SBR10U100CTFP SBR10U100CT SBR10U100CTFP-JT
Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
Series SBR® SBR® SBR®
Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
Packaging Tube Tube Tube
Product Status Active Active Active
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A 5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 670 mV @ 5 A 670 mV @ 5 A 670 mV @ 5 A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 µA @ 100 V 200 µA @ 100 V 200 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C