Vishay General Semiconductor - Diodes Division SAC50-E3/54
Part No.:
SAC50-E3/54
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudSAC50-E3/54.pdf
Description:
TVS DIODE 50VWM 88VC DO204AC
Manufacturer:
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
TransZorb®
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
50V
Voltage - Breakdown (Min):
55.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
88V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-204AC (DO-15)
Datasheet:
Chuangxin CloudSAC50-E3/54.pdf
1. How to order SAC50-E3/54 on Chuangxin Cloud?
3. Are the SAC50-E3/54 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SAC50-E3/54?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SAC50-E3/54.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SAC50-E3/54
Part Number SAC50-E3/54
Manufacturer Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package/Case DO-204AC, DO-15, Axial
Series TransZorb®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Type Zener
Unidirectional Channels 1
Bidirectional Channels -
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 50V
Voltage - Breakdown (Min) 55.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 88V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5.8A
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)