Diodes Incorporated SA6V5CA-T
Part No.:
SA6V5CA-T
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
Chuangxin CloudSA6V5CA-T.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO15
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
44.7A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-15
Datasheet:
Chuangxin CloudSA6V5CA-T.pdf
1. How to order SA6V5CA-T on Chuangxin Cloud?
3. Are the SA6V5CA-T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SA6V5CA-T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SA6V5CA-T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as SA6V5CA-T pin diagram, SA6V5CA-T datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SA6V5CA-T
Part Number SA6V5CA-T
Manufacturer Diodes Incorporated
Package/Case DO-204AC, DO-15, Axial
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Type Zener
Unidirectional Channels -
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 44.7A
Power - Peak Pulse 500W
Power Line Protection No
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)