S13B-PH-K-S.pdf
S13B-PH-K-S.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of S13B-PH-K-S.
| Image | |||||
| Part Number | S13B-PH-K-S | S13B-XH-A | S13B-ZR-SM4A-TF | S13B-XASK-1 | S13B-XH-A-1 |
| Series | PH | PH | PH | PH | PH |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk | Bulk |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Connector Type | Header | Header | Header | Header | Header |
| Contact Type | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin | Male Pin |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Positions | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
| Number of Rows | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Row Spacing - Mating | - | - | - | - | - |
| Number of Positions Loaded | All | All | All | All | All |
| Fastening Type | Detent Lock | Detent Lock | Detent Lock | Detent Lock | Detent Lock |
| Contact Length - Mating | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) | 0.130" (3.30mm) |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) | 0.134" (3.40mm) | 0.134" (3.40mm) | 0.134" (3.40mm) | 0.134" (3.40mm) |
| Overall Contact Length | - | - | - | - | - |
| Insulation Height | 0.189" (4.80mm) | 0.189" (4.80mm) | 0.189" (4.80mm) | 0.189" (4.80mm) | 0.189" (4.80mm) |
| Contact Shape | Square | Square | Square | Square | Square |
| Contact Finish - Mating | Tin | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Contact Finish - Post | Tin | Tin | Tin | Tin | Tin |
| Contact Material | Brass | Brass | Brass | Brass | Brass |
| Features | - | - | - | - | - |
| Current Rating (Amps) | 2A | 2A | 2A | 2A | 2A |