Stackpole Electronics Inc RVC0805JT56M0
Part No.:
RVC0805JT56M0
Datasheet:
Chuangxin CloudRVC0805JT56M0.pdf
Description:
RES 56M OHM 5% 1/8W 0805
Resistance:
56 MOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RVC0805JT56M0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RVC0805JT56M0 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RVC0805JT56M0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RVC0805JT56M0.
Image RVC0805JT56M0
Part Number RVC0805JT56M0
Product Status Active
Resistance 56 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±400ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)