Stackpole Electronics Inc RVC0603JT750K
Part No.:
RVC0603JT750K
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRVC0603JT750K.pdf
Description:
RES 750K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RVC
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
750 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RVC0603JT750K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RVC0603JT750K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RVC0603JT750K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RVC0603JT750K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RVC0603JT750K
Part Number RVC0603JT750K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RVC
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 750 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)