Stackpole Electronics Inc RVC0402JT620K
Part No.:
RVC0402JT620K
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRVC0402JT620K.pdf
Description:
RES 620K OHM 5% 1/16W 0402
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Resistance:
620 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RVC0402JT620K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RVC0402JT620K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RVC0402JT620K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RVC0402JT620K.
Image RVC0402JT620K
Part Number RVC0402JT620K
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RVC
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 620 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)