Stackpole Electronics Inc RVC0402JT180K
Part No.:
RVC0402JT180K
Datasheet:
Chuangxin CloudRVC0402JT180K.pdf
Description:
RES 180K OHM 5% 1/16W 0402
Resistance:
180 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.016" (0.40mm)
Datasheet:
1. How to order RVC0402JT180K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RVC0402JT180K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RVC0402JT180K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RVC0402JT180K.
Image RVC0402JT180K
Part Number RVC0402JT180K
Product Status Active
Resistance 180 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thick Film
Features -
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)