YAGEO RV0805JR-07110KL
Part No.:
RV0805JR-07110KL
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRV0805JR-07110KL.pdf
Description:
RES SMD 110K OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RV
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
110 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RV0805JR-07110KL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RV0805JR-07110KL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RV0805JR-07110KL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RV0805JR-071ML RV0805JR-072ML RV0805JR-074M7L RV0805JR-0710ML RV0805JR-07110KL
Part Number RV0805JR-071ML RV0805JR-072ML RV0805JR-074M7L RV0805JR-0710ML RV0805JR-07110KL
Manufacturer YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO YAGEO
Series RV RV RV RV RV
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active Active Active
Resistance 110 kOhms 110 kOhms 110 kOhms 110 kOhms 110 kOhms
Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W 0.125W, 1/8W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0805 0805 0805 0805 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm) 0.024" (0.60mm)