YAGEO RT1210BRD0756RL
Part No.:
RT1210BRD0756RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT1210BRD0756RL.pdf
Description:
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/4W 1210
Resistance:
56 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RT1210BRD0756RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT1210BRD0756RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT1210BRD0756RL?
Image RT1210BRD0756RL
Part Number RT1210BRD0756RL
Product Status Active
Resistance 56 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Ratings 1210
Size / Dimension 0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)