YAGEO RT1206BRC07240KL
Part No.:
RT1206BRC07240KL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT1206BRC07240KL.pdf
Description:
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206
Resistance:
240 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RT1206BRC07240KL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT1206BRC07240KL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT1206BRC07240KL?
Image RT1206BRC07240KL
Part Number RT1206BRC07240KL
Product Status Active
Resistance 240 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 1206
Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)