YAGEO RT0805WRD07158RL
Part No.:
RT0805WRD07158RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0805WRD07158RL.pdf
Description:
RES SMD 158 OHM 0.05% 1/8W 0805
Resistance:
158 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RT0805WRD07158RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0805WRD07158RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0805WRD07158RL?
Image RT0805WRD07158RL
Part Number RT0805WRD07158RL
Product Status Active
Resistance 158 Ohms
Tolerance ±0.05%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)