YAGEO RT0805FRE0736KL
Part No.:
RT0805FRE0736KL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0805FRE0736KL.pdf
Description:
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805
Resistance:
36 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RT0805FRE0736KL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0805FRE0736KL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0805FRE0736KL?
Image RT0805FRE0736KL
Part Number RT0805FRE0736KL
Product Status Active
Resistance 36 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)