YAGEO RT0805DRE0775RL
Part No.:
RT0805DRE0775RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0805DRE0775RL.pdf
Description:
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RT0805DRE0775RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0805DRE0775RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0805DRE0775RL?
Image RT0805DRE0775RL
Part Number RT0805DRE0775RL
Product Status Active
Resistance 75 Ohms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)