YAGEO RT0805BRC072K61L
Part No.:
RT0805BRC072K61L
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0805BRC072K61L.pdf
Description:
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance:
2.61 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RT0805BRC072K61L on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0805BRC072K61L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0805BRC072K61L?
Image RT0805BRC072K61L
Part Number RT0805BRC072K61L
Product Status Active
Resistance 2.61 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)