YAGEO RT0805BRC07261RL
Part No.:
RT0805BRC07261RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0805BRC07261RL.pdf
Description:
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance:
261 Ohms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±15ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)
Datasheet:
1. How to order RT0805BRC07261RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0805BRC07261RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0805BRC07261RL?
Image RT0805BRC07261RL
Part Number RT0805BRC07261RL
Product Status Active
Resistance 261 Ohms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±15ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0805
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)