YAGEO RT0603FRE07162KL
Part No.:
RT0603FRE07162KL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0603FRE07162KL.pdf
Description:
RES SMD 162K OHM 1% 1/10W 0603
Resistance:
162 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RT0603FRE07162KL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0603FRE07162KL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0603FRE07162KL?
Image RT0603FRE07162KL
Part Number RT0603FRE07162KL
Product Status Active
Resistance 162 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)