YAGEO RT0603DRE07249KL
Part No.:
RT0603DRE07249KL
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0603DRE07249KL.pdf
Description:
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RT
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
249 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thin Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RT0603DRE07249KL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0603DRE07249KL price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0603DRE07249KL?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RT0603DRE07249KL
Part Number RT0603DRE07249KL
Manufacturer YAGEO
Series RT
Package/Case 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 249 kOhms
Tolerance ±0.5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)