YAGEO RT0402FRE07560RL
Part No.:
RT0402FRE07560RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0402FRE07560RL.pdf
Description:
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RT0402FRE07560RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0402FRE07560RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0402FRE07560RL?
Image RT0402FRE07560RL
Part Number RT0402FRE07560RL
Product Status Active
Resistance 560 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)