YAGEO RT0402FRE0742K2L
Part No.:
RT0402FRE0742K2L
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0402FRE0742K2L.pdf
Description:
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
42.2 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RT0402FRE0742K2L on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0402FRE0742K2L price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0402FRE0742K2L?
Image RT0402FRE0742K2L
Part Number RT0402FRE0742K2L
Product Status Active
Resistance 42.2 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)