YAGEO RT0402FRE07360RL
Part No.:
RT0402FRE07360RL
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0402FRE07360RL.pdf
Description:
RES SMD 360 OHM 1% 1/16W 0402
Resistance:
360 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Datasheet:
1. How to order RT0402FRE07360RL on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0402FRE07360RL price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0402FRE07360RL?
Image RT0402FRE07360RL
Part Number RT0402FRE07360RL
Product Status Active
Resistance 360 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)