YAGEO RT0402FRE0724R9L
Part No.:
RT0402FRE0724R9L
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRT0402FRE0724R9L.pdf
Description:
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer:
YAGEO
Series:
RT
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
24.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.063W, 1/16W
Composition:
Thin Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0402
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.014" (0.35mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RT0402FRE0724R9L on Chuangxin Cloud?
3. Are the RT0402FRE0724R9L price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RT0402FRE0724R9L?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RT0402FRE0724R9L
Part Number RT0402FRE0724R9L
Manufacturer YAGEO
Series RT
Package/Case 0402 (1005 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 24.9 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Composition Thin Film
Features -
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package -
Ratings 0402
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)