Recom Power RPMGQ12-20
Part No.:
RPMGQ12-20
Manufacturer:
Recom Power
Category:
DC DC Converters
Package:
Quarter Brick
Datasheet:
Chuangxin CloudRPMGQ12-20.pdf
Description:
20A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' 1
Manufacturer:
Recom Power
Series:
RPMGQ-20
Package/Case:
Quarter Brick
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Type:
Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
75V
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
20A
Power (Watts):
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Features:
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature:
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Efficiency:
94%
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Control Features:
Approval Agency:
Standard Number:
Datasheet:
Chuangxin CloudRPMGQ12-20.pdf
1. How to order RPMGQ12-20 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPMGQ12-20 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPMGQ12-20?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPMGQ12-20.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RPMGQ12-20 pin diagram, RPMGQ12-20 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RPMGQ12-20
Part Number RPMGQ12-20
Manufacturer Recom Power
Series RPMGQ-20
Package/Case Quarter Brick
Packaging Tray
Product Status Active
Type Non-Isolated PoL Module
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Current - Output (Max) 20A
Power (Watts) -
Voltage - Isolation -
Applications ITE (Commercial)
Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature -40°C ~ 120°C (With Derating)
Efficiency 94%