Stackpole Electronics Inc RPC0603JT510K
Part No.:
RPC0603JT510K
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT510K.pdf
Description:
RES 510K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
510 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT510K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT510K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT510K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT510K.
Image RPC0603JT510K RPC0603JT510K-HP
Part Number RPC0603JT510K RPC0603JT510K-HP
Product Status Active Active
Resistance 510 kOhms 510 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)