Stackpole Electronics Inc RPC0603JT470R
Part No.:
RPC0603JT470R
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT470R.pdf
Description:
RES 470 OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
470 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT470R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT470R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT470R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT470R.
Image RPC0603JT470R RPC0603JT470R-HP
Part Number RPC0603JT470R RPC0603JT470R-HP
Product Status Active Active
Resistance 470 Ohms 470 Ohms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)