Stackpole Electronics Inc RPC0603JT470K-HP
Part No.:
RPC0603JT470K-HP
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT470K-HP.pdf
Description:
RES 470K OHM 5% 1/4W 0603
Resistance:
470 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT470K-HP on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT470K-HP price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT470K-HP?
Image RPC0603JT470K RPC0603JT470K-HP
Part Number RPC0603JT470K RPC0603JT470K-HP
Product Status Active Active
Resistance 470 kOhms 470 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W 0.25W, 1/4W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)