Stackpole Electronics Inc RPC0603JT43K0
Part No.:
RPC0603JT43K0
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT43K0.pdf
Description:
RES 43K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer:
Stackpole Electronics Inc
Series:
RPC
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
43 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Thick Film
Features:
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
AEC-Q200
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Number of Terminations:
2
Failure Rate:
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT43K0 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT43K0 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT43K0?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT43K0.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RPC0603JT43K0 RPC0603JT43K0-HP
Part Number RPC0603JT43K0 RPC0603JT43K0-HP
Manufacturer Stackpole Electronics Inc Stackpole Electronics Inc
Series RPC RPC
Package/Case 0603 (1608 Metric) 0603 (1608 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active
Resistance 43 kOhms 43 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)