Stackpole Electronics Inc RPC0603JT2K40
Part No.:
RPC0603JT2K40
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT2K40.pdf
Description:
RES 2.4K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
2.4 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT2K40 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT2K40 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT2K40?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT2K40.
Image RPC0603JT2K40 RPC0603JT2K40-HP
Part Number RPC0603JT2K40 RPC0603JT2K40-HP
Product Status Active Active
Resistance 2.4 kOhms 2.4 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)