Stackpole Electronics Inc RPC0603JT200R
Part No.:
RPC0603JT200R
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT200R.pdf
Description:
RES 200 OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
200 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±200ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT200R on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT200R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT200R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT200R.
Image RPC0603JT200R RPC0603JT200R-HP
Part Number RPC0603JT200R RPC0603JT200R-HP
Product Status Active Active
Resistance 200 Ohms 200 Ohms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±200ppm/°C ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)