Stackpole Electronics Inc RPC0603JT200K
Part No.:
RPC0603JT200K
Datasheet:
Chuangxin CloudRPC0603JT200K.pdf
Description:
RES 200K OHM 5% 1/10W 0603
Resistance:
200 kOhms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.022" (0.55mm)
Datasheet:
1. How to order RPC0603JT200K on Chuangxin Cloud?
3. Are the RPC0603JT200K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RPC0603JT200K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RPC0603JT200K.
Image RPC0603JT200K RPC0603JT200K-HP
Part Number RPC0603JT200K RPC0603JT200K-HP
Product Status Active Active
Resistance 200 kOhms 200 kOhms
Tolerance ±5% ±5%
Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
Composition Thick Film Thick Film
Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±100ppm/°C ±100ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200 AEC-Q200
Ratings 0603 0603
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) 0.022" (0.55mm)