Stackpole Electronics Inc RNCS1206BTE42K2
Part No.:
RNCS1206BTE42K2
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCS1206BTE42K2.pdf
Description:
RES 42.2K OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance:
42.2 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RNCS1206BTE42K2 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCS1206BTE42K2 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCS1206BTE42K2?
Image RNCS1206BTE42K2
Part Number RNCS1206BTE42K2
Product Status Active
Resistance 42.2 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)