Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE56K9
Part No.:
RNCS1206BKE56K9
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCS1206BKE56K9.pdf
Description:
RES 56.9K OHM 0.1% 1/8W 1206
Series:
RNCS
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Resistance:
56.9 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Features:
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RNCS1206BKE56K9 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCS1206BKE56K9 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCS1206BKE56K9?
Image RNCS1206BKE56K9
Part Number RNCS1206BKE56K9
Manufacturer Stackpole Electronics Inc
Series RNCS
Package/Case 1206 (3216 Metric)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Resistance 56.9 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)