Stackpole Electronics Inc RNCS1206BKE4K12
Part No.:
RNCS1206BKE4K12
Datasheet:
Chuangxin CloudRNCS1206BKE4K12.pdf
Description:
RES 4.12K OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance:
4.12 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient:
±25ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension:
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max):
0.026" (0.65mm)
Datasheet:
1. How to order RNCS1206BKE4K12 on Chuangxin Cloud?
3. Are the RNCS1206BKE4K12 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RNCS1206BKE4K12?
Image RNCS1206BKE4K12
Part Number RNCS1206BKE4K12
Product Status Active
Resistance 4.12 kOhms
Tolerance ±0.1%
Power (Watts) 0.125W, 1/8W
Composition Thin Film
Features Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Supplier Device Package AEC-Q200
Ratings 1206
Size / Dimension 0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)